Americká hypotéka

cosmix / Pixabay

Americká hypotéka predstavuje jeden z najbežnejších finančných produktov tohto desaťročia. Pojem pomenúvajúci bezúčelový hypotekárny úver už podľa názvu má svoje korene v USA, kde sa i dnes teší mimoriadne veľkému dopytu. Dôvodov prečo i na Slovensku v posledných rokoch stúpa záujem o tento produkt je hneď niekoľko a my v ich v krátkosti pokúsime popísať.

Americká hypotéka – jej základná charakteristika, použitie a výhody

Pri slovnom spojení hypotekárny úver si väčšina z vás predstaví úver, ktorý je poskytovaný výhradne klientom, ktorí majú záujem financovať kúpu novej nehnuteľnosti a to za predpokladu, že sú ochotný túto hypotéku zabezpečiť svojou nehnuteľnosťou. Americká hypotéka je veľmi podobná klasickému hypotekárnemu úveru, avšak jej hlavným rozdielom v porovnaní s bežnou hypotékou je to, že klienti môžu finančné prostriedky použiť nie len na kúpu nehnuteľnosti, ale prakticky na čokoľvek. To v podstate znamená i to, že americká hypotéka je vo svojej podstate klasickým bezúčelovým úverom so zabezpečením nehnuteľnosti.

Použitie americkej hypotéky je podstatne širšie ako v prípade bežnej hypotéky. Klienti môžu prostredníctvom finančného obnosu získane pomocou tohto finančného produktu použiť napríklad na rekonštrukciu domu, bytu, splatenie dlhov a to vrátane i nevýhodných úverov a pôžičiek z bánk alebo nebankových subjektov alebo proste na čokoľvek, na čo konkrétne dnes nemáte dostatok finančných prostriedkov. Bežné sú americké hypotéky i u začínajúcich podnikateľov, ktorí tak môžu získať výhodný úver na niekoľko rokov.

Hlavnou výhodou americkej hypotéky je v porovnaní s bežným úverom, ktorý nie je zabezpečený nehnuteľnosťou, predovšetkým nižšia úroková sadzba a nižšia RPMN. Veľmi dôležitým pozitívom v porovnaní s klasickým úverom je i podstatne vyššia maximálna suma úveru a tak isto i dlhšia lehota splatnosti, ktorej horná hranica končí až niekde pri 30 rokoch.

Tipy na pôžičku:  Pôžičky pre začínajúcich podnikateľov

Kde je možné získať americkú hypotéku a za akých podmienok?

Americká hypotéka nie je len doménou vybraných bankových subjektov. Bežná je v niektorých nebankových spoločnostiach ako napríklad Úver4you, kde ju môžu získať i klienti, ktorých bežne banky, ale i nebankovky označujú za rizikových. To znamená, že v nebankových spoločnostiach tohto typu je americká hypotéka dostupná i pre klientov, ktorí majú napríklad nižší mesačný príjem, zápis v registri dlžníkov, prípadne ich súčasné výdavky sú príliš vysoké v porovnaní s ich príjmami. Takéto bezúčelové nebankové hypotekárne úvery napriek tomu, že sú výhodnejšie ako klasické nebankové úvery, v porovnaní s bankovými americkými hypotéka stále podstatne zaostávajú. Okrem väčšinou pevne obmedzenej maximálnej sumy sú známe i tým, že ich úroková sadzba a RPMN je napriek nutnosti zábezpeky ešte stále vyššia ako dokonca bezúčelové bankové úvery bez nutnosti ručenia.

Bankové americké hypotéky, ktoré sa dnes tešia veľkému dopytu zo strany širokej verejnosti, môžete žiadať napríklad v bankových subjektoch ako VUB, ČSOB, Tatra banka, Prima banka alebo Slovenská sporiteľňa.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *