Dostupný úver na byt

Ajale / Pixabay

Získať dnes dostupný a výhodný úver na byt nie je nič zložité. Najnižšie úroky hypoték a úverov od vzniku novodobej Slovenskej republiky sú dozaista veľkým lákadlom pre väčšinu ľudí, ktorí si chcú zrekonštruovať alebo kúpiť nový príbytok. Úver na byt je tak i z toho dôvodu dnes veľmi žiadaným artiklom na našom finančnom trhu. V prípade, ak sa plánujete púšťať do rekonštrukcie bytu, hypotéka nemusí byť pre vás jediným riešením. Banky svojím klientom poskytujú mimo nej i účelový úver na byt bez ručenia, ktorý je však vždy v obmedzenej výške a to nezávislé od príjmu klienta.

Úver na byt s ručením je najvýhodnejší z banky

Najvyššie z nich dostanete napríklad vo VUB (až do 25 000 €) alebo v Poštovej banke, ktorá poskytuje úver bez ručenia až do výšky 30 000 eur s lehotou splatnosti až 8 rokov. Podstatne atraktívnejší je však dnes úver na byt s ručením, ktorý poskytujú banky neraz až do 100% výšky ceny nehnuteľnosti a za podstatne atraktívnejšej úrokovej sadzby. V súčasnosti môžete získať výhodný úver na byt s úrokovou sadzbou už od cca 1,5 až 2 %.

K získaniu úveru na byt z banky však budete potrebovať spĺňať o čosi prísnejšie kritéria ako v prípade toho istého typu úveru z nebankovej spoločnosti. Konkrétne mimo dokladovania príjmu bude totiž od vás banka vyžadovať i čistý register dlžníkov, čo u každého klienta banky nemusí byť samozrejmosť. Okrem toho, v prípade žiadosti o úver na byt s ručením si pripravte i znalecký posudok ceny nehnuteľnosti, ktorý následne určí maximálnu výšku úveru.

Tipy na pôžičku:  Bezúčelové úvery bez ručenia

Úver na byt poskytujú aj nebankové spoločnosti

Klienti bánk, ktorým banky zamietli svoje žiadosti o úver na byt častokrát volia riešenie v podobe úveru na byt z niektorej nebankovej spoločnosti. Tých je na Slovensku dnes pomerne veľa, čoho dôsledkom rastie i šanca, že sa stanete obeťou podvodu. V prípade úveru na byt s nutnosťou ručenia toto riziko rastie a preto dôkladne zvážte, či daná nebanková spoločnosť je na trhu dostatočne etablovaná a či má dostatočne veľkú klientelu. Z tých najväčších nebankových spoločností je vhodné zvážiť spoločnosti ako je napríklad Tesco alebo Cetelem, ktoré majú dlhodobo medzi nebankovými spoločnosťami najnižšie úrokové sadzby. Nanešťastie, obe spoločnosti ponúkajú úvery bez ručenia a teda i do obmedzenej výšky a to konkrétne do 25 000 € u Cetelemu, respektíve do 16 000 € v prípade Tesca.

Výhody úveru na byt

  • Dostupný i bez nutnosti ručenia až do výšky cca 30 000 €
  • V prípade ručania nehnuteľnosťou je poskytovaný v niektorých bankových a nebankových subjektoch až do 100% výšky ceny nehnuteľnosti
  • Nižšia úroková sadzba ako u klasických bezúčelových úverov

Nevýhody úveru na byt

  • K žiadosti o úver na kúpu nového bytu je nutné ručiť danou nehnuteľnosťou, podľa ktorej sa odvíja i maximálna výška úveru

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *