Obsah príspevku
Byť nezamestnaným a žiadať o pôžičku v niektorej z bankových spoločností je úplne zbytočné. Ak teda pominieme tzv. americké hypotéky z bánk, ktoré však v dnešných časoch už nie sú tak populárne a hlavne dostupné, jedinou možnosťou sú pravdepodobne len pôžičky z nebankových subjektov. Aké sú podmienky pre získanie takéhoto úveru a o čom by ste určite mali vedieť ešte pred tým ako vôbec požiadate o takúto pôžičku? Nebankové subjekty sú všeobecne známe tým, že svojím klientom poskytujú pôžičky v porovnaní s bankami o čosi nevýhodnejšie.
Pôžičky aj pre nezamestnaných majú vyššiu úrokovú sadzbu a vyššie RPMN
V prípade pôžičky aj pre nezamestnaných ide vôbec o najrizikovejší typ úveru, ktorý má najvyšší úrok a najvyššiu RPMN spomedzi všetkých produktov bánk a nebankových spoločností. Väčšina klientov s tým vopred počíta, i keď mnohí z nich ignorujú jeden veľmi dôležitý pojem spomenutý vyššie, ktorým je RPMN. Ročná percentuálna miera nákladov (RPMN) totiž na rozdiel od úrokovej sadzby zahŕňa i väčšinu podstatných poplatkov, ktoré súvisia s poskytnutím danej pôžičky. A práve z toho dôvodu je výška RPMN minimálne tak relevantná ako je samotná výška úroku.
Pôžičky aj pre nezamestnaných sú dostupné v súčasnosti v prevažnej miere hlavne vďaka nebankovým spoločnostiam, ktoré pôsobia i online. Konkrétne tak túto pôžičku môžete z pohodlia domova žiadať v spoločnostiach ako Cofidis, Cetelem, Ferratum, Pôžičkomat a iné.
Väčšina z týchto nebankoviek poskytuje pôžičky aj pre nezamestnaných i klientom, ktorí majú napríklad zápis v registri dlžníkov.
Bežne tak k žiadosti, ktorú jednoducho vyplníte prostredníctvom formuláru, budete potrebovať len OP, doklad o trvalom bydlisku, vaše telefónne číslo, mail a číslo vášho bankového účtu. Akonáhle vyplníte všetky potrebné údaje, spoločnosť v ktorej požiadate o pôžičku vás pravdepodobne spätne kontaktuje buď prostredníctvom uvedeného telefónneho čísla alebo mailu, ktoré budú slúžiť ako komunikačný prostriedok medzi vami a spoločnosťou. Po doplnení potrebných údajov by malo dôjsť k potvrdeniu žiadosti a jej následnému overeniu. Overovací proces žiadosti vo väčšine prípadov netrvá viac než niekoľko desiatok minút, čo vám zaručuje i to, že požadované finančné prostriedky uvidíte na svojom účte v čo najkratšej lehote.
Na čo si u pôžičky aj pre nezamestnaných okrem výšky RPMN a úroku treba dávať pozor?
Samotná výška RPMN žiaľ nezohľadňuje všetky poplatky, ako sú napríklad sankcie za omeškanie splátok, rôzne administratívne poplatky, poplatky za uzatvorenie zmluvy o pôžičke, prípadne poplatok za prevod peňažných prostriedkov. Práve tieto výdavky môžu tvoriť nemalú časť nákladov pôžičky a preto by ste ich určite nemali ignorovať. Ich výšku nájdete v zmluvných podmienkach medzi vami a spoločnosťou, ktorá vám poskytne danú pôžičku. Mimo týchto poplatkov dbajte aj na pre vás optimálnu lehotu splatnosti, ktorá vám zaistí správne rozloženie splátok.
Výhody pôžičky aj pre nezamestnaných
- Dostupná aj pre ľudí bez stáleho príjmu
- Možnosť vybaviť pôžičku cez internet
Nevýhody pôžičky aj pre nezamestnaných
- Vyššia úroková sadzba a RPMN
- Kratšia lehota splatnosti
- Vyššie penále za omeškanie splátok a rôzne poplatky súvisiace s poskytnutím pôžičky