Bankové úvery – kto ich poskytuje

geralt / Pixabay

Bankové úvery na Slovensku poskytujú prakticky všetky bankové subjekty, ktoré na našom trhu pôsobia. Všeobecne je možné bankové úvery rozdeliť na tie bez ručenia a s ručením. My si však predstavíme i niekoľko poddruhov bankových úverov a taktiež i to, ktorá banka konkrétne daný typ úveru poskytuje.

Bankové úvery s ručením sú najvýhodnejšie

Bankové úvery s ručením alebo inak nazývané hypotekárne úvery sú poskytované výhradne za podmienky, že klient môže úver ručiť svojou nehnuteľnosťou a neraz i treťou osobou. Ich obrovským pozitívom je však bezkonkurenčná úroková sadzba, ktorá sa v súčasnosti pohybuje na úrovní cca 1-2% p.a. a to dokonca aj bez štátnej dotácie pre mladých. Mimo bežného hypotekárneho úveru, na ktorý je možné využiť práve spomínanú štátnu dotáciu, je veľmi obľúbenou i tzv. americká hypotéka, ktorá je v podstate spotrebný úver na čokoľvek s nutnosťou ručenia. Na rozdiel od bežného spotrebného úveru je však tento hypotekárny úver podstatne atraktívnejší, čo sa týka výšky úrokovej sadzby. Oba typy hypotekárnych úverov a teda hypotéku na bývanie a tzv. americkú hypotéku na našom trhu poskytujú prevažne všetky bankové subjekty až na pár výnimiek ako je napr. Zuno bank a Poštová banka.

Bankové úvery bez čakania? Dnes úplná samozrejmosť

Asi väčšine z vás sa pri pomyslení na akýkoľvek bankový úver vybaví kopec dokumentov a dokladov, ktoré musíte banke dokladovať, aby ste vôbec mohli požiadať o úver. Dnes to však vo väčšine prípadov neplatí, ba čo viac dnes už banky poskytujú úvery skutočne na požiadanie a bez nejakého zdĺhavého a hlavne otravného schvaľovacieho procesu. Konkrétne máme na mysli napríklad tzv. kontokorentný úver, ktorý umožňuje klientovi ísť do predom povoleného mínusu. Ide v podstate o akýsi úver, ktorý môžete čerpať presne kedy chcete. K tomu, aby ste mohli prekročiť limit na vašom účte, musíte pochopiteľne o to najskôr požiadať svoju banku, kde máte osobný účet. Výška povoleného prečerpania sa všeobecne určuje podľa bonity klienta a dosahovať tak môže rôznu výšku a to od pár stoviek eur až po niekoľko tisíc eur.

Tipy na pôžičku:  Najvýhodnejšia hypotéka pre mladých - kde môžete o ňu požiadať?

Podobným úverom ako je kontokorentný úver je i kreditná karta. Bankové úvery vo forme kreditnej karty majú niekoľko podstatných výhod. Asi najväčším kladom je predovšetkým využívanie bezúročného obdobia, čo znamená že ak splatíte pôžičku včas, neplatíte žiaden úrok. Veľkým pozitívom je určito i to, že hoci máte predom schválenú sumu, finančné prostriedky môžete čerpať len vtedy, keď ich skutočne potrebujete.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *