Spotrebný úver bez dokladovania príjmu – kto ho poskytuje

geralt / Pixabay

Spotrebný úver bez dokladovania príjmu predstavuje jeden z mnohých typov pôžičiek a to nie len nebankových, ale dnes i bankových. Čo však konkrétne znamená spotrebný úver bez dokladovania príjmu a čo konkrétne môžete od toho očakávať?

Spotrebný úver – charakteristika

Spotrebný úver je jeden z úverov určených výhradne pre jednotlivcov na nepodnikateľské účely, teda napríklad na nákup tovaru rôzneho typu ako je elektronika, vybavenie domácnosti a podobne. V princípe je teda možné spotrebný úver charakterizovať ako typ pôžičky, ktorej princíp spočíva v preklenutí časového nesúlade medzi potrebou tovaru, služby a dostatočnou výškou úspor. Spotrebný úver je možné rozdeliť na niekoľko poddruhov, najvšeobecnejšie ho môžeme deliť na bezúčelové a účelové spotrebné úvery. Prvé menované sú poskytované bez nutnosti dokladovať účel využitia finančných prostriedkov, čo u druhých menovaných neplatí. Mimo toho, je možné spotrebný úver univerzálne rozlíšiť napríklad na spotrebné úvery bez nutnosti ručenia a s nutnosťou ručenia.

Spotrebný úver bez dokladovania príjmu je štandardným spotrebným úverom, avšak ako to už z názvu plynie, banky prípadne nebankové subjekty ho poskytujú klientom i bez nutnosti dokladovať svoj príjem. Netreba však zabúdať na fakt, že bez dokladovania príjmu neznamená bez príjmu. Predovšetkým banky si veľmi jednoducho a rýchlo dokážu zistiť, či žiadateľ má alebo nemá potrebný príjem k schváleniu pôžičky a následne dokážu zo získaných vypočítať približnú jeho bonitu, ktorá rozhodne o tom, či je spôsobilý dostať úver. V prípade nebankových subjektov sa postupuje približne rovnako, i keď na trhu operujú spoločnosti, ktoré sú pomerne benevolentné a pôžičky poskytujú skoro každému. S tým samozrejme súvisia podmienky za akých klient túto pôžičku dostane.

Tipy na pôžičku:  Rýchle nebankové pôžičky pre všetkých

Spotrebný úver bez dokladovania príjmu – z banky alebo nebankovej spoločnosti?

Asi každému je predom jasné, že spotrebný úver bez dokladovania príjmu je výhodnejší v ktorejkoľvek banke ako v ktorejkoľvek nebankovej spoločnosti. Pravda je však taká, že niektoré nebankové subjekty už dnes dokážu hravo konkurovať svojimi podmienkami i bankám, ktoré podobné produkty poskytujú za o čosi prísnejších podmienok. Zbežne však ide výhradne o veľké nadnárodné nebankové subjekty ako je Cetelem alebo Home Credit. V prípade bankových subjektov je spotrebný úver bez dokladovania ešte stále výsostne doménou len niektorých bánk. V súčasnosti totiž tento typ úveru poskytujú len napríklad Poštová banka a Slovenská sporiteľňa.

Na rozdiel od bankových subjektov je na nebankovom poly podstatne bohatšia ponuka. Spotrebný úver bez dokladovania príjmu je mimo vyššie spomínaných veľkých nebankových subjektov dostupná i v spoločnostiach, ktoré sa zameriavajú prevažne na úzku klientelu, prípadne lepšie povedané výhradne na niektoré typy pôžičiek, ktoré je možné označiť ako krátkodobé. Medzi takéto subjekty patrí napríklad Ferratum alebo Pôžičkomat, ktoré sprístupňujú svoje produkty i klientom, ktorí majú napríklad zápis v registri dlžníkov.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *