Kontokorentný úver bez dokladovania príjmu

moerschy / Pixabay

Občas sa môže stať, že sa dostanete do situácie, keď akútne potrebujete uhradiť nejaké záväzky, prípadne len potrebujete peniaze na chod domácnosti a do budúcej výplaty ostáva ešte niekoľko dní. V takých prípadoch môžete skúsiť tzv. kontokorentný úver, ktorý je dnes dostupný v prakticky každej banke. Čo konkrétne kontokorentný úver znamená a prečo je vhodný len na krátkodobé riešenie finančných problémov?

Kontokorentný úver je v podstate banková expres pôžička

Kontokorentný úver je typ úver, ktorý je dostupný len pre klientov v danej banke. Dnes tento typ úveru poskytuje prakticky každá banka a k tomu, aby ste ho mohli využívať je nutné najskôr podať žiadosť, ktorá sa však v prípade schválenia vzťahuje i na opätovné využívanie tohto úveru, čo značne uľahčí a zrýchli čerpanie finančných prostriedkov. Tie naviac môžete čerpať len vtedy, kedy ich skutočne potrebujete a to do takej výšky na akej sa s bankou dohodnete. Výšku kontokorentného úveru ovplyvňuje niekoľko faktorov a to bonita klienta a najmä obraty na jeho účte. Maximálna výška tohto úveru sa tak môže pohybovať na hranici niekoľko stoviek eur alebo až niekoľko tisíc eur.

Kontokorentný úver zvyšuje zostatok na vašom účte

Kontokorentný úver je inak nazývaný tiež povolené prečerpanie, čo znamená, že výška tohto úveru ovplyvní použiteľný zostatok na vašom účte. To znamená, že ak sa vaše prostriedky na vašom osobnom účte vyčerpajú, môžete naďalej využívať vykonávať transakcie alebo výbery z bankomatu až do tej doby pokým nevyčerpáte i použiteľný zostatok na vašom účte. Výhodou kontokorentného úveru je predovšetkým to, že úroky platíte len za tie dni kedy využívate povolené prečerpanie alebo inak povedané len vtedy, keď je váš použiteľný zostatok rovný nule. Úroky však nie sú na bankové pomery vôbec nízke, práve naopak. Úroková sadzba v prípade kontokorentného úveru bežne atakuje hranicu 20 % p.a., čo je v podstate štandardná úroková sadzba väčšiny nebankových subjektov. Z toho jasne vyplýva definícia tejto pôžičky a jej využitie v praxi. Rozhodne teda kontokorentný úver nie je vhodný na dlhodobé riešenie finančných problémov, na ktoré sú vhodnejšie bežné úvery s prijateľnejšou úrokovou sadzbou.

Tipy na pôžičku:  Americká hypotéka

Ako môžete splatiť kontokorentný úver a čo vám hrozí, ak ho nebudete schopný splácať?

Kontokorentný úver splatíte veľmi jednoducho a rýchlo tak, že jednoducho vyrovnáte stav vašich prostriedkov aspoň na nulu, čo banka pochopí ako splatenie úveru. V takom momente vám banka automaticky prestáva stŕhať úroky za povolené prečerpanie. Následne je už len na vás, či tento produkt využijete i opakovanie. Ak áno, postup je totožný ako pri prvom použití až na to, že k opätovnému využívania kontokorentného úveru nepotrebujete ďalšie schválenie zo strany banky.

Kontokorentný úver je však rovnako ako iné produkty bánk alebo nebankových spoločností do istej miery pre klienta riziko, ktoré ho môže stáť i jeho majetok. Úroky za kontokorentný úver sú strhávané automaticky, avšak v momente keď už na vašom účte nie je možné strhávať úroky ani z povoleného prečerpania, môžete očakávať zo strany banky najskôr upovedomenie a v prípade ignorancie, prípadne za predpokladu, že nebudete schopný uhradiť bankou žiadanú pohľadávku, môžete očakávať uvalenie exekúcie na váš majetok. Preto rozhodne dodržujte všetky pravidlá a včas si uhrádzajte svoje záväzky voči banke.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *